SHMIB

Data wydarzenia: 12.08.2017, godz. 22:30-23:30, 

Miejsce: Kościół śś. Piotra i Pawła, ul. Wodna

SHMIB – ATTA SEXDENS, IREK WOTCZAK, JAAA!, ELVIN FLAMINGO, INFER

Data wydarzenia: 13.08.2017, godz. 12:00-18:00, 

Miejsce: Kościół śś. Piotra i Pawła, ul. Wodna

SHMIB – INSTALACJA ATTA SEXDENS

 KONCERT MUZYCZNO WIZUALNY

 SHMIB  – Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem

Jest to efekt współpracy artystów zaproszonych do projektu Symbiotyczność tworzenia (Symbiosity of Creation), koncepcji w której jednym z bohaterów są byty nie ludzkie – mrówki farmerki – jeden najbardziej wyspecjalizowanych superorganizmów na świecie, w dodatku emanujący swoim niepowtarzalnym światem dźwiękowym.

W tworzeniu tej symultanicznej hybrydy dźwiękowej  udział biorą:

Ireneusz Wojtczak,  Zespół JAAA (Kamil Pater i Marek Karolczyk, Miron Grzegorkiewicz). Budowa, życie wewnątrz instalacji oraz nie-ludzka część dźwiękowa: Atta sexdens (mrówki farmerki). Budowa instalacji – specjalnego mrówczego habitatu: Elvin Flamingo. Infer – Patryk Chyliński, Radosław Deruba.

Fakt wykorzystania przez nas  głosu biologii jest przyczyną zaistnienia tego co niesłyszalne i uwypukleniem tego z czym jeszcze nie pracowaliśmy. Nagłośnienie dialektu, dźwięku tej prastruktury, to początek na którego  bazie możemy tworzyć, samplować i rytmizować nasz własny, wspólny dźwiękowy komunikat. W tej sytuacji, nasza pozycja autora zmienia się w pozycję uczestnika i współtwórcy gdzie interaktywność zachodzi w relacji jeden do jednego tzn: z całkowitym poszanowaniem wszystkich uczestniczących tu bytów. Nasza muzyka jest tworzona przy ścisłym współudziale dźwięków emitowanych na żywo przez mrówki.  Projekt opiera się na bardzo istotnych – w prezentowanym performensie – elementach generatywnych. Ruch i dźwięk wewnątrz królestwa organizmu nie-ludzkiego dostarcza danych, które następnie wpływają w czasie rzeczywistym na reakcje konstruktu wizualnego – generatywnych elementów wizualnych i dźwiękowych. Manifestowana jest w ten sposób wspólna praca organizmu, będącego kolejnym równouprawnionym instrumentem. Mamy zatem tutaj do czynienia, jednocześnie z pełną autonomią dźwięków i zdarzeń oraz z nieprzewidywalnym finalnym efektem części muzycznej prezentowanego dzieła.

Tym, co robiło wrażenie, to zapowiadana symbioza. Obserwując muzyków i wsłuchując się w ich brzmienie, nietrudno było zauważyć, jak bardzo są zaangażowani w to przedsięwzięcie. Całość współgrała ze sobą idealnie. Połączenie muzyki, odgłosów mrówek, inkubatorów i wyświetlanych zbliżeń z kamer absorbowało uwagę tak bardzo, że nawet się nie zorientowałam, kiedy minął koncert, a wychodząc z sali, nie potrafiłam powiedzieć nic innego niż: „Wow! To było coś niesamowitego!”. 

Narodowe Forum Muzyki, Wrocław 2016

 

Projekt SHMIB współtworzą:

ATTA (mrówki farmerki) – „Jedne z najbardziej skomplikowanych systemów komunikacji znanych wśród zwierząt, najbardziej dopracowane systemy kastowe, klimatyzowane architektury podziemnych ogrodów grzybowych, milionowe kolonie, to wszystko sprawia, iż farmerki zasługują na uznanie ich najbardziej wyspecjalizowanym superorganizmem na świecie” (Bert Hölldobler, Edward O. Wilson, The Superorganism).

ELVIN FLAMINGO – artysta wizualny, autor wieloletniego tryptyku o wspólnym tytule „Symbiotyczność tworzenia” (2012-2034), nominowanego do nagrody Prezesa Rady Ministrów (2014) i uhonorowanego Nagrodą Krytyków na WRO Media Art Biennale we Wrocławiu (2015). Doceniony nagrodami Grand Prix Biennale Sztuki w Gdańsku (2012) oraz Grand Prix Triennale Sztuki w Sopocie (2016).

IREK WOJTCZAK – saksofonista, improwizator, aranżer, twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz oraz The New York City Jazz Record – takich jak: Karl Ackermann, C. Michael Bailey, Budd Kopman czy Ken Waxman.

JAAA! – wyjątkowy zespół muzyczny, w którego skład wchodzą muzycy/producenci Miron Grzegorkiewicz, Marek Karolczyk, Kamil Pater. Zespół w 2015 roku nagrał swój debiutancki album pt. Remik otwierając nim kolejne drzwi możliwości we współczesnym świecie muzyki elektronicznej.