Kościół Ducha Świętego w Chełmnie

Kościół Ducha Świętego 


Kościół Ducha Świętego w Chełmnie to dawny kościół szpitalny. Wybudowany w stylu gotyckim w XIII-XIV wieku, fundacji Krzyżaków (podobnie jak szpital, który był czymś w rodzaju przytułku). Od 1694 roku zajmowany przez, sprowadzone do Chełmna, siostry Miłosierdzia, które przystosowały kościół na klasztor  (od 1825 roku siostry przeniosły się do kalsztoru pocysterskiego przy kościele św. Janów w Chełmnie).

Od 1806 roku, kościół nie jest już używany do celów kultowych. Obecnie jest siedizbą bractwa rycerskiego w Chełmnie (Rycerzy z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej) i został udostępniony do zwiedzania.

Kościół wybudowano w latach 1280-1290. Pierwsza wzmianka o kościele Ducha  Świętego w Chełmnie pochodzi dopiero z 1311 roku. W średniowieczu patronat na szpitalai w państwie zakonnym sprawował Zakon Najświętszej Maryi Panny. Później ustanowiono osobne probostwo przy tym kościele, które w XVII i XVIII wieku piastowane było przez chełmińskich proboszczów.

Architektura:

Kościół Ducha Świętego w Chełmnie jets prostokątną budowlą (wymiary: 30 x 9,1 metrów), o układzie salowym, poprzedoznym od zachodu wieżą na osi. Kościół posaida wydłużony korpus, który przykryto dwuspadowym dachem, wewnątrz sklepionym drewnianą kolebką. Okna w elewacji północnej zakońcozne są ostrołukiem i rozmieszoczne regularnie w elewacji południowej, a zgrupowane w częsci wschodniej. W elewacji południowej umieszczony jest również zamurowany ostrołukowy, uskokowy portal.  Na elewacji wshcodniej znajduje się wysokie okno, a po jego bokach widać pary ostrołukwych blend. Blendy są charakterystycznymi elementami tego kościoła.

Wewnątrz kościoła można zobaczyć malowidła ścienne ze scenami Zwiastowania, Nawiedzenia, Nawiedzenia i Ostatniej Wieczerzy, pochodzące z XVI wieku.

Dokładny adres: ul. Wałowa, Chełmno